• facebook ta doğum günü kutlama samimiyetsizliği

  11.
  Dün itibariyle dondurdum. Gerçekten samimi değil. Kim arayacak diye merak ediyorum. Kayınvalide ve annem aradı. Hayırlısı bakalım.
  ... gazap86
 • 25 haziran şeriat gelecek kafamızı kesecekler

  4.
  2014'te chpnin cumhurbaşkanı adayı Muharrem ince böyle giderse 2018 yılında şeriat gelecek demişti.
  Yapılmayan şeylerle korkutun kendinizi.
  1 ... gazap86
 • megri megri yi unutan vatandaş

  7.
  Megri megri terör bitsin diyeydi ama o şansı teptiler. Kolombiya'da ki farc gibi olabilirdi ama olmadı, kötüye kullandılar.
  3 -2 ... gazap86
 • yasakları unutan seçmen

  1.
  Burda algı yapıp duruyor sadece kendini akıllı sananlar.
  -Kürtçe konuştu/şarkı söyledi hapis.
  -Başörtüsü takamaz. Oğlunun yemin törenine katılamaz.
  -Annemi üniversiteye sokmamıştı, okumak değil, abim dolayısıyla görüşmeye gidiyordu.
  -ilkokulda bir hocamız peruk takardı neden öğretmen başörtüsü takamaz.
  -Yüzde 90 enflasyon.
  -22 şubat 2001 yüzde 7500 gecelik faiz. Şuan kriz durumu bile o dönemlerden iyi.
  -Tai'nin geliştirdiği helikopter motoru, atak helikopteri, yerli füzeler, ihalar,Sihalar göktürk 1 ve göktürk 2 gibi askerî amaçlı kullanılabilen Tai'de geliştirilen yerli uydular.

  Eksik ve yanlışlar çok. Sayarım elbet. Bunları unutma Türkiye
  3 -2 ... gazap86
 • soğanın tarlada 50 kuruş pazarda 6 lira olması

  15.
  iklim ve böcek sebebiyle üretimin düşmesi ve bunu fırsat bilen stokçular. Geçmişte yağ şeker şimdi ise soğan patates. Ama bu planları da bozulur. Haram zıkkım olsun.
  2 -1 ... gazap86
 • kuranda namaz kelimesinin geçmemesi

  14.
  Okumayacağınızı bug aradığınızı Bildiğim halde size bir yazı paylaşayım. Kuranda geçmeyen namazı anlatıyor.

  Kaynak: http://www.diniyazilar.co...imesi-uzerine-bir-analiz/
  ... gazap86
 • halı saha maçı klişeleri

  87.
  Allahını seven defansa gelsin. (bkz: swh)
  ... gazap86
 • otobüste minibüste fordlayan teyzeler

  1.
  Genellikle gözüne kestirdikleri kişi yer verene kadar dibine sokulurlar adeta fordlarlar. Daha üst modeli kalk bayanlara yer ver, hiç ahlak kalmamış vs der.
  Aha yazdıklarımı gördü arkaya gitti asffsfa
  ... gazap86
 • el ele tutuşup öpüşerek yürümek

  2.
  Hem el ele hem öpüşerek yürümek. Aynı anda yapılması çok zor ayin.
  ... gazap86
 • islamda köpek

  6.
  Burda gerekli cevaplar vardır. Köpek kedi gibi değil pistir. Evde beslenmez. Size saldırmadığı sürece dokunamazsınız. Yukarıdaki maksatlı yazıda ise ifade şeklini değiştirmişler.

  https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/kopek
  -2 ... gazap86
 • türk kelimesinin kökeni

  10.
  Türk adı ile ilgili bir yazı buldum.
  Bu başlığa ilk entry giren at kafası, iyi gördüğü kısmı atlayıp rivayetlerden birini paylaşmıştır. Bilinen anlamı var, rivayet var ama kapçuk ağızlı rivayeti paylaşıyor.

  Türk adı Göktürk yazıtlarında Türük budun olarak geçer. Bundan önce ise çin kaynaklarında geçer.
  Göktürklerle birlikte kullanılmaya başlanan “Türk” adının yayılmasındaki birinci etken, Türklerin çevrelerinde yaşayan topluluklarla mücadele etmesidir. Bu mücadelelerde zafer kazanması, farklı coğrafyalarda “Türk” adının yayılmasını ve bilinmesini sağlamıştır. “Türk” adının en geniş çapta yayılması ise Türklerin islam dinini kabulünden sonra başlamıştır. Barthold, “Türk” adının yayılmasını, onu rastladıkları bütün Türk göçebelere ihsan ederek umumileştiren Müslüman yazarlara yükleyerek aktarır.

  Bu yayılma sırasında “Türk” adının anlamını incelediğimizde, birçok araştırmacının “Türk” adına farklı anlamlar yüklediğini gördük. Belki de bunun nedeni, Türk topluluklarının zaman içerisinde birçok coğrafyada bulunması ve o coğrafyada bulunan topluluklarla ilişkilerinin sonucunda farklı anlamların ortaya çıkmasıdır. Çin ve Bizans kaynaklarına baktığımızda, “Türk” adının daha çok destani özelliklerle anlatılmasından dolayı buradaki anlamların ne kadar doğru olduğu şüphelidir. Ancak Macar tarihçi Vambery “Türk” adını ilk kez incelemiş, buna göre “Türk” adının Türkçede “türemek” manasında olan “türe- veya törü-“ den türemiş olup ‘yaratılmış mahluk’ manasına geldiğini söylemiştir. Bu kelime ilk önce “Törük” ,sonra “Türük” ve daha sonra da “ü” harfinin düşmesiyle birlikte “Türk” haline gelmiştir. Vambery’nin bu izahatı akıllara Göktürklerin Türeyiş Destanı’nı getirmekte, Ergenekon vadisinden çıkan bu toplulukla, Vambery’nin “Türk” adına yüklediği anlam arasında bir bağ olduğu söylenebilir.
  Ziya Gökalp’e göre “Türk” adı “töreli, gelenekli” anlamına gelmektedir. Alman Türkolog F.W.K. Müller’ in Uygur metinlerinde tespit ettiği “Türk” kelimesi “kuvvetli, güçlü” anlamına gelmektedir. “Türk” kelimesinin, kavim adı olan “Türk” ile aynı olduğunu ilk defa A.V. Le Coq ileri sürmüş, Wilhelm Thomsen ve Gyula Nemeth bu görüşü kabul etmiştir. Ünlü Türk dilcisi Kaşgarlı Mahmut, “Türk” adının Türk milletine Tanrı tarafından verildiğini ve “olgunluk çağı” anlamına geldiğini söylemiştir. Aynı zamanda Kaşgarlı Mahmut’un eserinde “Türk” adı “vakit” anlamına gelen bir kelime olarak da karşımıza çıkar.

  ‘’Türk’’ Adı ile ilgili Rivayetler

  Türkler birçok milletin tarihini etkilemişler, destanlarına hatta efsanelerine girmeyi başarmışlardır. Birçok kavim ve millet “Türk” adına farklı rivayetlerle kendi kültürlerine göre farklı anlamlar vermiş ve farklı şekilde yazmışlardır.
  israiliyat kaynaklarından olan Tevrat rivayetlerine göre, Türk Nuh’un neslindendir. Türk Nuh’un üç oğlundan Yafes’in torunu olarak kabul edilir, bazı kaynaklarda Türk’ün doğrudan doğruya Yafes’in oğlu olmamakla beraber onun neslinden olduğu da kabul edilen görüşler arasındadır.

  En dikkat çekici rivayetlere ise Arap kaynaklarında rastlıyoruz. ‘’Türk’’ adı Çin’den sonra en eski olarak Arap kaynaklarında geçer. islamiyet öncesi Arap kaynaklarında ilk olarak Cahiliye Devri şairlerinin divanında geçmektedir. Sahih olduğu bilinmemekle beraber islam Peygamberinden rivayet edilen “Türkler size dokunmadıkça onlarla sulh içinde yaşayın.” hadisi de “Türk” adının geçtiği önemli bir rivayettir.
  Diğer bir Arap kaynağında da, Türkler Yecüc-Mecüc seddinin arkasında terk edilmiş bir kavim olduğundan veyahutta Yafes’e düşen toprak sahasının insandan yoksun, terk edilmiş bir durumda olmasından dolayı Türklere “Terek” adı verilmiş ve zamanla “Türk” adının buradan geldiği kabul edilmiştir

  Kaynak: http://akademikperspektif...ikisi-anlami-ve-yayilisi/
  1 ... gazap86
 • cristiano ronaldo dos santos aveiro

  3439.
  O ne serbest vuruştu be.
  Kral.
  1 ... gazap86
 • en overrated filmler

  37.
  Burada kesin birilerinin izlediği filmler yazılmıştır. Bunu iddiaa etmek için milyonlar tarafından izlenmemiş ama çok reklamı yapılmış filmlere bakmak lazım. Mesela Mad Max bence konu olarak çok ortadan başlamış film. Divergent serileri leş ama Pulp Fiction, Harry Potter, Lord Of The Rings filmleri çok beğendim.
  ... gazap86
 • bayramınız mübarek olsun

  127.
  Bayramınız mübarek olsun.
  4 ... gazap86
 • iyi bayramlar

  112.
  iyi bayramlar kobra nejdet.
  3 ... gazap86
 • sözlük yazarlarının ilişki durumu

  2978.
  Evli. Neredeyse 2 sene oldu.
  ... gazap86
 • 16 yaşında kız 25 yaşında erkek ilişkisi

  6.
  Tck'ya göre suç ama Aleyna Tilki yapınca o modern. Ama biri kızını evlendirse neyse sustum.
  3 -1 ... gazap86
 • makyaj

  477.
  Dağılmış model grubunun şarkısıdır. Fatm Turgut söylemiştir.
  ... gazap86
 • çay içen kız iticiliği

  46.
  Bence arkadaş kaşığı kıracak bahane arıyor. Çay içiyorsa üç dört lira en fazla. Vayt çaklıt moka içse on, on iki lira. Çay içen kız candır.
  ... gazap86
 • miss fortune

  29.
  Düşük hareketlilik sebebiyle oynaması zor karakterdir. Kaçış yeteneği sadece yavaşlatma olduğu için karşı tarafta kata, yasuo, rengar,zed, talon vs gibi assasin karakterlee varsa sizi oyundan rahat düşürebilirler.
  ... gazap86
 • yeni şeyler getiriyorum